Apulie

Kde to je

Apulie leží na jihu Itálie, pro představu, v podpadku boty.

Jak se tam dostanu

Z Prahy pohodlně letadlem, s Ryanair to trvá 1 h 55 m, ale zahlédli jsme také autobus z Brna.

Co navštívit

BariNaše cesta začala na letišti v Barikde jsme si vyzvedli v půjčovně auto. Můžete rezervovat předem, jen si dejte pozor na placení, Italové vyžadují v půjčovnách kreditní karty, ne debetní. S tím se ostatně setkáte i jinde.

Po zdárném vyzvednutí auta, jsme první 2 dny zůstali v Bari. Je to město asi se 300.000 obyvateli. Bari má poklidnou atmosféru, má městské pláže, dáte si zde výbornou kávu.

Jídlo je také v pořádku, ale upřímně, také žádný kulinární zázrak se nekonal. Vše je čerstvé, zelenina ukázková, lidé jsou nesmírně milí a přátelští.

 

b_hotelNaše cesta pokračovala dále do městečka Mattinata, tam jsme si našli opravdu krásný hotel, Hotel Residence II Porto, který můžeme vřele doručit. Hotel má nádherný výhled na moře a je zde také výtečná restaurace specializovaná, jak jinak, na ryby a plody moře.

b_Trani (2)Z Mattinaty jsme se následně vydali do města Trani a to se mi asi líbilo nejvíce. Jedná se o nádherně zachovalé přístavní město s velmi příjemnou přímořskou atmosférou. Je zde dokonce jedna Michellinská restaurace, která se nachází v přístavu, jistě Vám ji doporučí v hotelu.

Co stojí za ochutnání

b_ryba

Ryby, budou čerstvé a jednoduše připravené. Uvidíte místní rybáře, jak je v přístavu prodávají.

Dále olivový olej a nakládané olivy. Tato oblast má miliony b_olivyolivovníků, jsou všude a olej je zde vynikající.

Víno je zde také skvělé a pokud se vydáte do klasických obchodů a nebudete nakupovat na letišti, nakoupíte velmi kvalitní vína i za příznivé ceny. V restauracích doporučujeme, si nechat poradit, personál vínům rozumí!

Káva je zde také fenomenální a je úplně jedno, kde si ji dáte.

burrata

No a samozřejmě Burrata, ta je zde dokonalá. S místními rajčaty, které chutnají božsky, máte o dokonalý předkrm postaráno.

V Praze stejně kvalitní Burratu můžete zakoupit v obchodech Mozzarellart, které najdete na Smíchově nebo u Náměstí bratří Synků. Není se čemu divit, protože majitel, který tyto obchody provozuje a také zde Burratu a další sýry vyrábí, pochází původně z Bari. A jak jsem se již zmínila, Italové jsou velmi příjemní a totéž zažijete v těchto obchodech.

 

Naše doporučení a také, možná zvažte, co v Apulii nenajdete, ať nejste zklamaní

b_TraniApulii doporučujeme pro cestovatele, kteří hledají klid a žádné davy turistů. Apulie není ještě na masovou turistiku připravena a je to dobře. Infrastruktura není nejmodernější, místní lidé neumí žádný jazyk a ani je vlastně nenapadne, že turista si Menu v Italštině nepřečte.

Nicméně, místní obyvatelé jsou nesmírně pohostinní a budou se snažit se s Vámi domluvit, ryby vám v restauracích budou nosit ukazovat, vezmou vás do kuchyně apod.

V Apulii také nehledejte široké, písečné pláže. Pláže jsou zde oblázkové, až kamenité. Nezapomeňte si přibalit boty do vody nebo si je můžete, asi za 10 Euro koupit.

 

b_kolaCo rozhodně můžeme doporučit je, půjčit si na den nebo půl loď a plavit se po pobřeží. Jedná se malé motorové plavidlo, školení trvá asi 5 min. a můžete vyrazit. Stojí to na ½ dne asi 120 Euro, plus benzín. My jsme si půjčili loď v Mattinate, Mazzone je název půjčovny, jsou na Facebooku. Pro nás to byl nezapomenutelný zážitek a asi nejhezčí část dovolené.

Déle si dovolím doporučit půjčit si kola. My jsme měli štěstí v Trani, tam nám je zdarma půjčili v hotelu. Zrovna zde je vybudovaná příjemná, nenáročná cyklo stezka a město si užijete plnými doušky.

Co si dovolím nedoporučit, je půjčit si velké auto. My jsme tu chybu udělali a zažívali jsme v úzkých uličkách měst a vesnic docela krušné chvíle. Ideální je Smart nebo Fiat 500. Italové vědí, proč tato auta používají.

Krásnou dovolenou přeje,

logo