Ryby

Losos salát

Proč jíst ryby

Jak je všeobecně známo, ryby obsahují celou řadu pro náš organismus prospěšných látek. Ryby jsou lehké, chutné a mohou nám pomoci předcházet celé řadě zdravotních problémů. V zemích kde se ryby konzumují pravidelně, uveďme například Japonsko nebo Skandinávské země, se lidé dožívají vysokého věku a netrpí obezitou. V naší republice se ryby konzumují podstatně méně.

Důvodů je jistě celá řada. Jelikož jsme státem vnitrozemním a nemáme žádné moře, mořské ryby se k nám přepravují přes půlku kontinentu, což se může odrazit na kvalitě, ale hlavně na ceně kvalitních ryb. Nicméně neexistující pouze ryby mořské, ale i sladkovodní. Takový dobře připravený kapřík – na másle a kmíně, bez kůže a kostí, se směle může pustit do boje s treskou nebo jinou mořskou rybou, která cestovala bůhví odkud.

Kapri hranolky

Kde si rybu koupit

Dnes si chlazenou, vykuchanou rybu můžeme zakoupit v každém druhém supermarketu. Kvalita ryb se přirozeně může velmi lišit. Zakoupit si opravdu čerstvou rybu můžeme také ze sádek. Sádky se objevují v mnoha městech, jen jsou většinou poměrně utajené a je nutno zapátrat, kde si takové ryby můžeme koupit.

Stále populárnější farmářské trhy také nabízejí chlazené ryby. Rybu je dobré kupovat v celku, necháme si ji vykuchat, pokud to sami nezvládneme. Rybu si dobře prohlédneme a očicháme. Nelibá vůně není v pořádku, koupíme si rybu raději jinde.

Losos

Postup přípravy

Rybu kupujeme pokud možno v celku. Je to levnější a ještě ke všemu můžeme prozkoumat, zdali ryba je skutečně čerstvá. Díváme se na oči, nesmí být zakalené a pokryté jakousi blánou ze slizu atd., rybu očicháme a provedeme test prstem. To znamená: na rybu přitlačíme prst, pokud se maso vrátí zpět, je ryba čerstvá, pokud zůstane důlek, rybu nekupujeme.

Rybu si vyfiletujeme. Je to velmi jednoduché, potřebujeme jenom velmi ostrý nůž a trochu šikovnosti. Nožem pojedeme od hlavy k ocasu a budeme klouzat po páteři. Existuje mnoho videí, kde se můžeme podívat, jak na to. Pracujeme s filátky, které si na straně, kde je kůže opatrně prořízneme, aby se nám ryba nekroutila. Nesmíme proříznout skrz. Jde to dobře, pokud si rybu „ohneme“ a lehce prořízneme kůži.

Příprava ryby je velmi jednoduchá. Většinou si vystačíme se solí, pepřem, kmínem, citronem a bylinkami. Kaprovi nebo pstruhovi sluší kmín a máslo, lososovitému pstruhovi jen sůl a pepř. Mořské ryby potřebují jen sůl, pepř a olivový olej. K rybě neodmyslitelně patří citron nebo limeta. V některých středozemních oblastech se k rybě podává grilovaný citron, kterým se ryba pokape. ½ citronu se nechá grilovat společně s rybou a poté se ryba pokape. Je to velmi jednoduché a chutné.

Rybí koření není potřeba, pokud máme čerstvou rybu, není nutné chuť jakýmkoliv způsobem upravovat.

Ryby připravujeme na másle, nejlépe přepuštěném nebo olivovém oleji, příprava je velmi krátká. Potřebujeme nepřilnavou pánev, kůže se ráda přilepuje. Rybu pokládáme na pánev kůží, pánev musí být dobře rozehřátá. Do ryb, ale i do masa nepícháme vidličkou.

Rybu pečeme do zlatova, pokud se jedná o větší kus ryby, jako např. losos můžeme rybu nechat na chvíli dojít v troubě, v případě, že nemáme rádi přípravu „raw“ nebo „medium“.

Nakonec rybu ještě na pánvi pokapeme citronovou nebo limetovou šťávou. Ta se dobře smíchá s výpekem z ryby, kterou rybu ještě můžeme polít.

DSC_0028

S čím rybu konzumovat

Rybu můžeme konzumovat s bramborovou kaší, pečeným bramborem, vařeným nebo jinak upraveným bramborem. Velmi chutné jsou saláty ať už luštěninové, např. z červené čočky, salát z bulguru, saláty zeleninové. K rybě se také hodí polenta, pečená zelenina, zelenina na páře apod.

Recepty na úpravy ryb a vhodné přílohy naleznete našich receptech.

 

Dobrou chuť přeje,

logo