Včelaři hlásí: „Vyprodáno!“

Dnes se na stránkách receptarna.cz můžete seznámit s Janem Matějkou, který se věnuje svému hobby včelaření.

 Jak jste se dostal ke včelaření?

Můj děda se před mnoha lety včelaření věnoval a tak jsem měl možnost, práci se včelami sledovat. Po letech mě napadlo, že bych to mohl také zkusit. Tak jsem si něco nastudoval, poptal jsem se u známých včelařů, co je důležité vědět pro začátek, a začal jsem včelařit.

Co je tedy potřeba udělat pro začátek, pokud se rozhodnu začít včelařit?

Je nutné sehnat si a také nastudovat odbornou literaturu. Pokud je možnost, tak se zajet  podívat ke zkušenému včelaři, zajistit si potřebné vybavení, nakoupit, nebo si vyrobit úly, zajistit pracovní včelařské oblečení, atd. Jistě nesmíte zapomenout, sehnat si také včely:-). V ČR existuje také včelařské učiliště. Pokud máte skutečně zájem o obor, můžete se tedy vyučit včelařem. Odborné učiliště včelařské naleznete v Nasavrkách nebo v Blatné, kde se  organizují  také odborné semináře a  školení pro včelaře.

Kolik si má takový začínající včelař připravit, pro začátek, peněz?

Na začátku musíte investovat do nákupu včelstev, úlů, příslušenství k úlům, nářadí, pracovního oblečení, atd. Následující rok do medomedu, sklenic, cukru, léčiv, atd. Musíte mít také vhodný pozemek pro umístění včelstev. Samozřejmě záleží, v jakém měřítku chcete, včelaření rozjet. Moje vstupní investice, kdy jsem začínal se čtyřmi včelstvy, činila asi 20 tisíc korun. Lze také využít státní dotace pro začínající včelaře.

DSC_0004DSC_0002

Jak to letos vypadá s produkcí medu?

Bohužel medu letos moc nebylo. Hlavně vlivem počasí se mi snad všechna včelstva vyrojila, což znamená, méně medu. Letošní med jsem už všechen prodal. Prodávám tzv. „ze dvora“ – tzn. rámci rodiny, po sousedech, po známých, v práci a poptávka je velká. Dokonce jsem měl vyprodáno ještě dříve, než jsem všechen med vytočil a některé objednávky jsem musel už odmítat.

Jaká byla jeho cena?

Cenu jsem pro letošní rok  držel na 110 Kč za kilogram. Zvážíme-li cenu medu v okolních zemích, tak myslím, že je to stále velmi zajímavá cena. Uvidíme příští rok.

Z jakého důvodu není letos českého medu dost?

Je to hlavně vlivem počasí, které zapříčinilo to, že se včely hodně rojily. Rojením se včelstvo oslabí a nemá už sílu, věnovat se sběru nektaru, příp. medovice (medovice je základ lesního neboli medovicoveho medu, poznámka redakce) a tvorbě medu.

Často slýcháme, že v supermarketech není med kvalitní. Co si o tom myslíte?

Netvrdím, že každý med ze supermarketu je špatný nebo jde o med obsahující nějaké náhražky, ale bohužel, jak jsme se mohli dozvědět z nezávislých testů, občas se stává, že jsou do těchto „medů“ přidávány látky, které výrobci zlevní výrobu a zajistí třeba i to, že med zůstane déle v tekutém stavu. Což je možná hezké na pohled, ale med pak ztrácí, pro člověka, užitečné látky. Krystalizace medu je jeho přirozená vlastnost. Pokud si koupíte “květový med“, který je neustále tekutý, pravděpodobně bude obsahovat přidané látky. Med od včelaře poměrně rychle krystalizuje, a tak je to správně, protože to je jeho přirozená vlastnost.

Dále často v supermarketech nezjistíte, odkud med skutečně pochází. Většinou se na etiketě uvádí, že se jedná o med z EU nebo mimo EU. Toto určení je poměrně matoucí, jelikož med ze států mimo EU může pocházet např. z Austrálie nebo Afriky.

Máme tomu rozumět tak, že v Austrálii nebo Africe není med dobrý?

To netvrdím, australský med je skvělý pro Australany, ale nemusí být úplně nejvhodnější pro nás Evropany. Jde o to, že med v sobě obsahuje zrnka pylu, takže australský med bude obsahovat pyl, z rostlin, na které není Evropan zvyklý a může tak vyvolat např. různé druhy alergie. V poslední době se propagují lokální potraviny a to je také důvod, proč bych medy neznámého původu nedoporučil.

 DSC_0007 DSC_0008 

Kde tedy máme med nakupovat?

Med nakupujte od svého lokálního včelaře. Pokud bydlíte v Praze, tak to asi bude komplikovanější, ale jistě se vyplatí, rozhlédnout se po vesnicích v okolí hlavního města a najdete zde mnoho včelařů, kteří prodávají „ze dvora“. Existují také specializované včelařské prodejny nebo dobrý med můžete také nakoupit v obchodech se zdravou výživou.

Včelaření není Vaše profese, čemu se věnujete v občanském životě?

Pracuji pro společnost zabývající se Informačními technologiemi a telekomunikacemi.

Janu Matějkovi děkujeme za rozhovor!

_______________________________________________________________________________________

 

Ing. Jan Matějka vystudoval ČVUT, elektrotechnickou fakultu. Včelaření, se jako hobby, věnuje 5 let.

Také se věnujete něčemu zcela odlišnému od Vaší původní profese? Pokud ano, podělte se o Vaše životní cesty s návštěvníky našich stránek. Vaše příběhy posílejte na info@receptarna.cz. Zajímavé příspěvky zveřejníme na našich stránkách.